Արմեն Աշոտյանը հորդորել է գերմանացի գործընկերոջը հետամուտ լինել Rheinmetall ընկերության եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական համագործակցության ուսումնասիրությանը
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամ Նիկոլաս Լյոբելին եւ Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության փոխդեսպան Քլաուս Վենդելբերգերին:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության ակտիվացման հարցերին՝ կարեւորելով միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի եւ վեհաժողովների մակարդակում համատեղ աշխատանքների իրականացումը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել Բունդեսթագում Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական խմբի հետ որակակական նոր՝ ավելի կառուցողական համագործակցության իրականացման հետ կապված:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը՝ հույս հայտնելով մոտ ապագայում ունենալ նաեւ Գերմանիայի խորհրդարանի վավերացումը: Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության դերը համաձայնագրի կիրարկման հետ կապված եւ հարցի առնչությամբ կարեւորել գերմանական փորձի ուսումնասիրությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին գործընթացներին, քննարկվել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հետ կապված հարցեր: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ԸՕ բարեփոխումների գործընթացում քաղաքական բոլոր ուժերը կարեւորում են ընտրական բարեփոխումների կայացումը քաղաքական լայն համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ եւ բացառապես միջազգային սկզբունքների, մասնավորապես Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ գերմանական Rheinmetall ընկերության եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության միջեւ կնքված հուշագրին ու հորդորել գերմանացի գործընկերոջը հետամուտ լինել խնդրի առավել համապարփակ ուսումնասիրությանը:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտում գործող բոլոր ուժերը՝ անկախ քաղաքական հարցերում մոտեցումների տարբերություններից տարածաշրջանային եւ արտաքին քաղաքական ճակատում միասնական են՝ որպես առաջնահերթություն սահմանելով պետական շահը:

Armen Ashotyan Urges His German Colleague to Be Persistent for Study of Military Cooperation between Rheinmetall and Azerbaijan
On July 12, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armena Ashotyan met with the Member of the Bundestag of Germany Nikolas Löbel and the Deputy Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia Klaus Wendelberger.
Welcoming the guests in the RA National Assembly, Armen Ashotyan touched upon the issues of activation of cooperation between the two countries’ parliaments, highlighting the implementation of joint works at the level of the Inter-parliamentary Friendship Groups and Assemblies. In this context Armen Ashotyan expressed hope that related to the implementation of the qualitative new, more constructive cooperation of Germany-South Caucasus Parliamentary Group.
The sides also referred to the ratification of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership. The Committee Chair emphasized the possible quick ratification in the national parliaments of the European Union Member States, expressing hope to have also the ratification by the German Parliament in the near future. Armen Ashotyan Also underlined the role of the parliamentary oversight regarding use of the Agreement and highlighted the study of the German experience.
During the talk the parties talked about the recent processes going on in Armenia and discussed issues related to the electoral legislation reforms. Armen Ashotyan has noted that in the process of the electoral legislation reforms all political forces highlight the establishment of the reforms by political wide consent, the public involvement and on the basis of exclusively international principles, particularly the recommendations of the Venice Commission and the OSCE/ODIHR.
The Committee Chair also touched upon the Memorandum signed between the Rheinmetall Company and the Ministry of Defense of Azerbaijan and urged his German colleague to be consistent for more comprehensive study of the problem.
Armen Ashotyan has noted that all the forces functioning in the political field of Armenia irrespective of the differences of the approaches in the independent political issues are united in the regional and foreign political front, establishing the state interest as priority.